SODALICJE MARIAŃSKIE
 

Papież Benedykt XVI

BENEDYKT XVI - sodalisem

 
Papież przypomniał, że dziś działa w Bawarii około 40 tys. Kongregacji Mariańskich. Zachęcał członków delegacji z Ratyzbony, aby "dawali świadectwo Chrystusowi w trudnych godzinach, i w tych szczęśliwych". 
 

Spotkanie Benedykta 28 maja 2011 roku z Sodalicją Mariańską z Ratyzbony
http://wiadomosci.wp.pl/kat,1356,title,Papiez-bylem-swiadkiem-podboju-Europy-przez-Hitlera,wid,13454974,wiadomosc.html?ticaid=1c638
 

Benedykt XVI przyjmując na audiencji delegację Sodalicji (Kongregacji) Mariańskiej z Ratyzbony, mówił o czasach, gdy jako 14-letni chłopiec był świadkiem podboju Europy przez Hitlera i nazistowskich prześladowań, które dotknęły również Kościół.

Papież wspominał czasy młodzieńcze, kiedy Sodalicja Mariańska, do której właśnie wstąpił, została rozwiązana przez hitlerowców, co bardzo wtedy przeżył. 

- Były to ponure czasy naznaczone wojną, kiedy Hitler okupował Polskę, Danię, państwa Beneluksu, Francję, a następnie podbił Jugosławię i Grecję - mówił papież, przemawiając do członków delegacji z Ratyzbony. 
- Wydawało się wtedy, że 
Zawsze było dla mnie jasne, że nie można być katolikiem, jeśli nie ma sie postawy członka Kongregacji - że być katolikiem znaczy być sodalisem
papież Benedykt XVI
Europa znalazła się w rękach tej władzy, która stawiała pod znakiem zapytanie przyszłość chrześcijaństwa - dodał Ojciec Święty. 

14-letni Joseph Ratzinger tylko co wstąpił do Kongregacji, gdy Fuehrer rozpoczął wojnę przeciwko Rosji. Prawie w tym samym czasie zamknięte zostało seminarium duchowne i zanim zdołało zebrać się koło Kongregacji została ona "rozpędzona przez Fuehrera na cztery wiatry" - kontynuował Benedykt XVI swe wspomnienia w rozmowie z sodalisami z Ratyzbony. 

- To doświadczenie pozostało mi jednak jako wewnętrzne przeżycie (...) Zawsze było dla mnie jasne, że nie można być katolikiem, jeśli nie ma się postawy członka Kongregacji - że być katolikiem znaczy być sodalisem - dzielił się papież swymi przemyśleniami. 

Papież przypomniał, że dziś działa w Bawarii około 40 tys. Kongregacji Mariańskich. Zachęcał członków delegacji z Ratyzbony, aby "dawali świadectwo Chrystusowi w trudnych godzinach, i w tych szczęśliwych". 
 
http://wiadomosci.wp.pl/kat,1342,title,Papiez-bylem-swiadkiem-podboju-Europy-przez-Hitlera,wid,13454974,wiadomosc.html?ticaid=1c66d
 
http://wiadomosci.onet.pl/kraj/papiez-wspomina-czasy-nazizmu,1,4383697,wiadomosc.html
 
http://www.tvn24.pl/1,1704788,druk.html
 
http://fakty.interia.pl/fakty_dnia/news/benedykt-xvi-wspominal-czasy-nazizmu,1645934
 http://stooq.com/n/?f=467026
Kreator www - przetestuj za darmo